Робити чи не робити: чи безпечно робити щеплення в Україні

В Україні один за одним фіксуються спалахи дифтерії – хвороби, яка мала б вже давно зникнути з нашої країни. Чому страшні хвороби повертаються і хто в цьому винен.

У Києві зафіксували черговий випадок захворювання на дифтерію. І це попри те, що більше десятка людей захворіли на цю інфекцію в Ужгороді. Як зазначають лікарі, у всіх хворих було відсутнє щеплення від дифтерії. Чому українці перестали робити щеплення своїм дітям? Невже забули про страшні наслідки хвороб, які майже зникли завдяки програмі імунізації.

Трохи статистики

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, до того, як в розвинутих країнах почали масово робити щеплення, щороку від таких хвороб як кір, правець, дифтерія, кашлюк помирало близько 5 млн дітей. Ще 5 млн дітей ставали інвалідами через ускладнення під час хвороби. Під час епідемій кору, які повторювалися кожні 2-3 роки, вмирало близько 2,6 млн людей щорічно. Сьогодні ж ми маємо змогу уникнути цієї хвороби, лише зробивши щеплення.

Чому українці перестали робити щеплення?

Журналіст Дмитро Гнап під час спалаху кору в Україні у 2018 році намагався знайти відповідь на питання, чому рівень вакцинації в Україні так стрімко упав. За його словами, саботаж батьків розпочався після двох корупційних скандалів, які призвели до загибелі дітей. Хоча ще у 2003 році в Україні було близько 100% дітей із щепленнями. Журналіст нагадав, що в 2008 році у Краматорську від щеплення помер хлопець. Крім цього, 85 учнів з його школи потрапили до лікарні. Слідство з’ясувало, що тодішній замміністра охорони здоров’я Микола Проданчук схвалив закупівлю індійської вакцини, яка не мала відповідної сертифікації. Як тільки українці відійшли від цього скандалу, почавши відновлювати довіру до вакцин, дала про себе знати ще одна корупційна схема. У 2012 році від щеплень проти гепатиту померли діти. Неякісну вакцину випускала фірма сина тодішнього міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової. Вона змусила лікарні закуповувати саме ці вакцини. Об’єми виробництва шалено зростали, технологія виробництва була порушена, що призвело до смертей та каліцтв. Що показово, ні перші, ні другі до тюрми не потрапили. 

Довіра повертається

З 2015 року вакцини для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Цей фонд закуповує ліки для понад 100 країн світу. Всі вони проходять ретельну перевірку. Завдяки цьому та активній кампанії у підтримку вакцинації кількість щеплень в Україні з 2013 року зросла вдвічі. Втім, антивакцинарний рух все ще має сильні позиції та завойовує серця та уми молодих мам. Тож, ми вирішили відповісти на найпоширеніші питання про вакцини.

Чи потрібно робити щеплення дитині? У нас же є колективний імунітет.

В Україні щеплення добровільне, але без всіх необхідних ін’єкцій дитину можуть не допустити в садочок або школу. Колективний імунітет дійсно може захистити дітей, але для цього близько  95% населення повинно щеплення зробити. В Україні сьогодні цей показник наближається до 90%, хоча лише декілька років тому рівень вакцинації був лише 45%.

Чи можна робити щеплення, коли дитина хворіє?

В Європі кашель, нежить та навіть невисока температура не є протипоказаннями до того, щоб робити щеплення. Якщо ж у дитини гостра інфекційна хвороба щеплення потрібно відкласти. 

Реакція на вакцину – це нормально?

Після ін’єкції у дитини може піднятися температура, виникнути почервоніння та набряк у місті уколу. Втім, все це нормальна реакція на щеплення. Лікарі зазначають, що місце уколу не потрібно чіпати, намагаючись позбавитися набряку. Він пройде сам. До лікарні варто звернутися, якщо почервоніння та набряки з’являються вже за кілька днів після ін’єкції.

Чи безпечні індійські вакцини?

Лікар-педіатр Євген Комаровський зазначає, що українці даремно бояться індійських вакцин. За його словами, вакцини від кашлюка бувають двох типів – очищенні (легко переносяться і виробляють помірний імунітет) та цільноклітинні (цільний мікроб, який вводять в організм). Для країн з низьким рівнем вакцинації ВООЗ обирає саме останні болючі вакцини. Це робиться тому, що помірного імунітету для такого суспільства недостатньо. Комаровський зазначає, що реакція на ці вакцини у виді гострого запального процесу – це норма. Тобто нога повинна боліти після щеплення.

Раніше RabinovichTV писав, що в Україні спалах дифтерії.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий