В Україні скасовують гости. Як це відобразиться на якості продуктів?

Народні депутати скасували державні стандарти у виробництві. Тепер дотримання правил буде повністю добровільним.

Верховна Рада 20 вересня 2019 року проголосувала за законопроект, який дозволяє українським виробникам не дотримуватися національних стандартів при виробництві продукції. Закон вступить в силу через рік. Тепер виробники будуть дотримуватися правил на свій розсуд. Цей законопроект повинен наблизити українську систему стандартизації до європейської. Відзначається, що це дозволить на рівних торгувати з країнами-членами ЄС.

Що таке гости?

Система гостів (державних стандартів) була розроблена в СРСР. У 1930-х роках більшовики серйозно взялися за якість продукції, яка випускалася в країні. Була введена кримінальна відповідальність за недотримання стандартів і випуск неякісної продукції. У той час глави підприємств і начальники відділів могли сісти в тюрму, якщо продукція не відповідала встановленим нормам.

Після розпаду СРСР частина радянських гостів в Україні була скасована. Замість них у 1993 році ввели національні стандарти. Сьогодні виробники можуть дотримуватися цих стандартів, а також можуть виробляти продукцію за спрощеними правилами — відповідно до технічних умов.

Хто стежить за виробництвом?

За словами члена правління громадської організації «Громадський контроль захисту прав споживачів» Ольги Котехової , люди помилково вважають, що ніхто не стежить за якістю продукції в Україні. Вона пояснює, що контролюючі органи стежать за безпекою продукції, а на склад повинні звертати увагу споживачі. Виходить, що українці повинні самостійно вивчати етикетки і вирішувати, які продукти їм купувати. Правда, на етикетці має бути написаний правдивий склад продукту, чого в Україні до недавнього часу дотримувалися не всі. У серпні, як пам’ятаємо, був прийнятий законопроект, який посилює вимоги до етикетки. Це дозволить підвищити інформованість споживачів.

Котехова зазначає, що, попри пом’якшення законодавства, в Україні все ще є перелік небезпечних добавок, які заборонено використовувати у виробництві продуктів харчування. За її словами, якість продукції залежить не стільки від жорсткого контролю стандартів, скільки від самих виробників. Адже несумлінні компанії можуть писати на етикетках одне, а робити зовсім інше. Більш того, за словами Котехової, деякі виробники умисно випускають один і той же продукт різної якості. Більш високого — для супермаркетів, де жорсткий контроль якості, та нижчого — для стихійних ринків, де ніхто не контролює якість продуктів.

Виходить, що на даний момент стежити за якістю продукції українці повинні самостійно. А ось контроль за її безпекою бере на себе держава. Як пояснює юрист Роман Лисик, стандарти не містили вимог до безпеки харчових продуктів.

Що зміниться?

Схвалений законопроект скасовує штрафи за недотримання національних стандартів при виробництві продукції, а також забороняє погоджувати стандарти виробництва з державними органами, як це було раніше. Автори законопроекту назвали документ «промисловим безвізом», заявивши, що він підвищить конкурентоспроможність українських товарів в Європі. Крім цього, закон позбавить українські компанії необхідності проходити додаткову сертифікацію в країнах ЄС.

Що думають експерти?

Науково-експертне управління Верховної Ради розкритикувало документ, зазначивши, що його необхідно було відправити на доопрацювання. В органі вважають, що відмова від національних стандартів може призвести до погіршення якості продукції. Відзначається, що законопроект, підготовлений в «турборежимі», призведе до утворення прогалин в законодавстві. Як наслідок, виникнуть проблеми із забезпеченням безпеки споживачів і навколишнього середовища.

Юрист Віталій Собкович впевнений, що скасування стандартів відіб’ється на якості товарів і послуг. За його словами, відсутність стандартів ускладнить притягнення до відповідальності недобросовісних виробників, адже тепер не буде критеріїв для визначення якісної та неякісної продукції. Він додав, що зміни торкнуться й імпортних товарів. Тобто, в Україну зможуть завозити неякісну продукцію.

Втім, впадати у відчай не варто. Адже Держпродспоживслужба продовжить контролювати якість і безпеку продукції. Принаймні, поки нова влада не придумає нових «революційних» змін, покликаних «поліпшити» життя українців. Тому, якщо вам попався неякісний товар, сміливо звертайтеся до цього органу.

 

 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий