ВВС: Як пережити апокаліптичне відключення електроенергії

Відключення електроенергії в Венесуелі показали, що суспільство повинно бути готовим до таких викликів — це може коштувати життя людям.

У 2019 році під час п’ятиденного відключення електроенергії по всій країні пацієнти лікарень у Венесуелі дізналися на власному досвіді, що відсутність електрики може означати набагато більше, ніж просто виключення світла.

Про це пише видання ВВС.

В темряві

Лікарі нічого не могли вдіяти. У майже повній темряві, при світлі смолоскипів і декількох мобільних телефонів, персонал лікарні безпорадно спостерігав, як помирав пацієнт. Літня жінка страждала від тромбу в легенях – поширена, але небезпечна для життя проблема, яку можна лікувати за допомогою відповідних ліків і обладнання. Але електрики не було.

Така ситуація складалася в лікарнях по всій Венесуелі в березні цього року, під час п’ятиденного відключення електроенергії, яке супроводжувало зростаючу політичну та економічну кризу в країні. У деяких лікарнях резервні генератори, не підготовлені до раптової втрати потужності, вийшли з ладу, в той час як у інших було достатньо енергії, щоб підтримувати функціонування декількох найбільш важливих відділень.

До кінця п’ятого дня без електроенергії в лікарнях країни загинули близько 26 осіб. Серед тих, хто помер, були пацієнти з нирковою недостатністю, які не могли отримати життєво необхідне лікування діалізом, і жертви з вогнепальними пораненнями, яких хірурги не могли оперувати в темряві.

Діти під ударом

Поряд зі смертельними випадками були історії про те, як вагітні жінки народжували в темних лікарняних палатах, і про недоношених немовлят в непрацюючих інкубаторах.

«Ці діти потребують особливого догляду, і без електрики персонал відділення для новонароджених шукав ковдри, щоб зігріти дітей», — каже Хуліо Кастро з медичної школи в Центральному університеті Венесуели.

«Коли апарати штучного дихання виходили з ладу, медсестрам і лікарям доводилося робити все вручну, стискаючи гумові легені. Вони качали по черзі, щоб підтримати життя пацієнтів», — говорить він.

Армагедон 

Проблеми були не тільки в лікарнях. Люди готували їжу на вогні і їли при свічках. Без електрики їжа в холодильниках зіпсувалася, світлофори вийшли з ладу, а транспортні системи зупинилися. Насоси, які доставляли водопровідну воду до будинків, зупинилися, змусивши жителів шукати воду в довколишніх річках, струмках і навіть каналізації.

Але не тільки Венесуела страждає від відключень електроенергії. Щороку мільйони людей в США і Канаді занурюються в темряву через шторми, що обривають лінії електропередач.

У червні цього року майже вся Аргентина, Уругвай і Парагвай постраждали від відключення електроенергії, внаслідок якого майже 40 млн людей залишилися без електрики. У серпні майже мільйон осіб у Британії залишилися без електрики, коли через удари блискавок дві електростанції одночасно вийшли з ладу.

Буде гірше?

 Ці події, однак, незначні в порівнянні з тими відключеннями електроенергії, які, як побоюються експерти, можуть відбутися в майбутньому. Зростаючий попит на поставки електроенергії з боку населення і нових технологій, таких як електромобілі, зіткнеться зі зростаючою нестабільністю, коли людство перейде на поновлювані, але непостійні джерела енергії, такі як енергія вітру і сонця. Екстремальні погодні явища, викликані зміною клімату, збільшать ризик для джерел живлення.

Залежність

 «Велика частина нашого життя і майже все, що ми робимо, залежать від поставок електроенергії», — каже Джульєт Міан, технічний директор Resilience Shift, фірми, яка допомагає організаціям і приватним особам готуватися до збоїв в роботі критичної інфраструктури.

У сучасному світі майже все, від фінансових систем до мереж зв’язку, повністю залежить від електрики. Важливі об’єкти інфраструктури, такі як водопостачання і каналізаційні системи, використовують електричні насоси. При відсутності електрики паливні насоси на автозаправках перестають працювати, відключаються світлофори і електротранспорт.

Складні ланцюжки поставок продуктів харчування швидко розпадаються без палива для транспортування і холодильного обладнання для зберігання. Кондиціонування повітря, газові котли та системи опалення також залежать від електрики.

Трохи більше 100 років тому міста використовували м’язи людей і тварин, щоб переправляти товари і відходи. Сучасна інфраструктура повністю залежить від електрики.

Все може бути

Причин відключення електроенергії може бути багато: стихійні лиха, геомагнітні бурі, спалахи на Сонці, кібертерористичні атаки, напад на енергетичну інфраструктуру або електромагнітні імпульси, які можуть відключити мережі.

Впровадження заходів з протидії потенційним загрозам – складне і дороге. Критичні системи можуть бути захищені від людських атак і від електромагнітних імпульсів. Але є деякі події, які не можна передбачити: наприклад, в 2003 році дерево впало і обірвало лінію електропередач на швейцарському перевалі через Альпи в Італію, а через 24 хвилини інше дерево впало на лінію на іншому перевалі. Раптова відмова цих двох ключових ліній викликало відключення електростанцій по всій Італії. Вся країна залишилася без світла через два дерева.

Сучасні електричні мережі стають все більш взаємопов’язаними і складними, що ускладнює прогнозування таких збоїв. Велика частина Європи наразі працює від величезної об’єднаної електромережі, — найбільшої в світі, — яка обслуговує понад 400 млн споживачів в 24 країнах.

Будь готовий

У доповіді вчених з Університетського коледжу Лондона проаналізовано те, як відключення енергії може позначитися на суспільстві, від недоступності послуг охорони здоров’я до перебоїв в роботі транспорту. Є і соціальні наслідки: рівень злочинності підвищується під час відключень, оскільки вони надають можливість для крадіжок і шахрайства. Електронні гроші стають недоступними, люди переходять на готівку.

Важливо бути готовим до надзвичайної ситуації заздалегідь. Лікарні та постачальники води повинні бути впевнені, що їхні резервні генератори в порядку. У населення повинні бути в запасі ліхтарі з великою кількістю запасних батарейок і двотижневий запас води в пляшках з розрахунку два літри в день на людину і один літр для домашніх тварин. Рекомендується також зберігати в шафах, продукти, що не псуються: рис, макарони і консервовані овочі. Дитяча суміш, наприклад, є хорошим джерелом харчування, навіть якщо у вас немає маленьких дітей. Вдома не зайве мати запас готівкових коштів.

У Венесуелі лікарні навчилися виживати без світла, і це рятує людям життя.

Читайте також — Business Insider: Що відбудеться в місті після ядерного вибуху (відео) 

Ядерний вибух — справжній Апокаліпсис, який перетворить життя людей на фільм жахів наяву. «Міжнародний комітет Червоного хреста» показав наочно, що станеться з містом, на яке скинуть атомну бомбу.

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий