Обман пенсіонерів: влада «чистить» зайвих, – «Червона картка» №1014

Мільйони пенсіонерів можуть стати жебраками.

Звичайно, багато хто з нас хотіли б світлого майбутнього, спокою і достатку. І нам обіцяють перед кожними виборами, що ось-ось це все станеться, на кожного виборця вже приготовлено відро манни небесної, та й взагалі вся країна скоро буде кататися, як сир у маслі.

Але от невдача, поки в черговому уряді обіцяють поліпшення і декларують прагнення до європейських цінностей і прогресу, українців масово позбавляють пенсій або як мінімум істотно зменшують покладену за законом суму.

Ось на цьому пропонує сьогодні зупинитися докладніше Андрій Томський – автор і ведучий програми «Червона картка», черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV в понеділок, 28 жовтня.

Отже, кого саме позбавляють пенсій? Адже відразу хтось може сказати, що я словами кидаюся. Однак все так і є. Залишають без виплат, вчителів і лікарів через «неправильного» стажу, переселенців — нібито через втрати документів, зрізають розмір пенсій військовим, міліціонерам. За словами експертів, суди зараз завалені пенсійними справами. В Єдиному реєстрі судових рішень таких справ — більше половини. Як і в ЄСПЛ, куди українці подали понад 12,5 тисячі позовів. Але в суди йдуть далеко не всі пенсіонери, так що в реальності проблемних випадків — сотні тисяч. Тому що багато хто або бояться йти в суд, або у них немає на це ні грошей, ні здоров’я.

Чому так ? По перше. У пенсійних справах дуже багато плутанини з віком і стажем. В Україні практикується модель виходу на пенсію після досягнення пенсійного віку. До 2011 року для жінок ця планка становила 55 років, для чоловіків — 60 років. З 2011 року пенсійний вік для жінок стали поступово підвищувати — на 6 місяців щороку. В результаті зараз він становить 58,5 років. При цьому повинен бути певний трудовий стаж. Скажімо, вчитель або лікар, почавши працювати відразу після вузу, мають стаж уже до 48-49 років і, теоретично, можуть йти на пенсію. Але Пенсійний фонд завжди ставив в пріоритет в таких випадках саме вік, а не стаж. І, виходить, що люди працювали «зайві» роки, не отримуючи належних їм грошей». Українські суди завалені позовами від незадоволених пенсіонерів. На початку жовтня Конституційний суд ухвалив рішення про пріоритет вислуги років перед віком. Тепер питання — чи прислухається ПФ до рішення суду . Тільки лише в одній юридичній конторі заявили, що зафіксували 4 випадки накладення штрафів на Пенсійний фонд за невиконання ним судових рішень. в цілому ж таких випадків — маса.

Але влітку цього року правила щодо пенсійного віку і стажу знову підкоригували.

Так, вийти на заслужений відпочинок при досягненні пенсійного віку в 60 років можна лише за умови, що у вас є стаж не менше 26 років. Причому, щорічно вимоги щодо стажу будуть збільшуватися на 12 місяців. Мета — досягти співвідношення, коли при виході на пенсію в 60 років людина повинна мати трудовий стаж не менше 35 років. Держава переслідує дві мети. По-перше, зменшити армію пенсіонерів за віком, розвантаживши і без того дефіцитний ПФ. По-друге, змусити українців працювати офіційно. У Мінсоцполітики підрахували, що якщо збережеться поточна ситуація з працевлаштуванням без запису в трудову книжку, то вже до 2028 року пенсію з 60 років зможе отримувати тільки 48% українців. Як в цю нову схему впишеться вихід на пенсію за вислугою років — незрозуміло. Так що на підході — нова порція проблем, коли люди підуть оформляти пенсії, а їм запропонують попрацювати ще.

Окрема проблема — з пенсіонерами-підприємцями. Багато фізособи підприємці не можуть вийти на пенсію, так як їм не підтверджують стаж. Є також нюанс з податками. Все фізособи підприємці повинні відраховувати ЄСВ, тільки в цьому випадку вони мають право на пенсію. Але ЄСВ нерідко налічують не тільки працюючим підприємцям, а й тим, хто давно закрив свій бізнес. Є випадки, коли людина закрив ФОП, повідомив про це податківців і думати забув. Але, по якимось невідомим технічних причин або злого наміру їх з бази не прибрали і податки продовжують «капати». Коли людина починає оформляти пенсію, йому «викочують» рахунок за простроченими податках за останні роки на кілька тисяч або десятків тисяч гривень. І без сплати цих грошей на пенсію можна не розраховувати. Також масово відмовляють підприємцям, які починали працювати в 90-і роки минулого століття. Нібито, підтвердити сплату ними податків документально вкрай складно. У місцевих підрозділах ПФ кажуть про втрату архівних даних. На якусь втрату даних або неможливість щось підтвердити в пенсійних фондах посилаються і в інших випадках, скажімо, в справах зі стажем. А потім вже в судах виявляється, що всі дані є, просто їх чомусь навмисне не надали.

Чиновники «втрачають» не тільки відомості про сплату податків підприємцями, а й стаж найманих працівників. Багато українців, особливо сільські жителі, виходячи на пенсію раптом виявляють, що певні періоди їх трудової біографії просто «загубилися». Щоб підтвердити стаж потрібно чимало зусиль, а іноді це і зовсім нереально. Найчастіше в пенсійному фонді посилаються саме на «втрату архівів».

Справа в тому, що до 2000 року не було різниці між трудовим і страховим стажем. Тобто, якщо зараз в стажу зараховуються лише ті роки, коли роботодавець платив за вас податки, або ви робили це самі, то раніше можна було роками формально числитися на якому -то заводі і все це йшло в стаж. А так як у нас чимало пенсіонерів працювало ще в радянські часи, їм легко вдалося накопичити хороший стаж і отримувати сьогодні пенсії до 5-6 тисяч гривень. Зрозуміло, що така категорія пенсіонерів — тягар для ПФ.

Багато нюансів також за спеціальними, чорнобильських пенсіях, пенсій по інвалідності та для переселенців. Як правило, до їх одержувачів держава пред’являє менш завищені вимоги за віком і стажем, а самі суми найчастіше вище, ніж «звичайні» пенсії. Але на сторожі державних грошей стоять пенсійні клерки, які скрупульозно вишукують щонайменші лазівки для відмови у пільговій пенсії і намагаються перевести людину на стандартну модель.

Причини, за якими держава намагається відсікти «зайвих» одержувачів пенсій, лежать на поверхні. Дефіцит ПФ просто величезний — на наступний рік на його погашення з держбюджету піде 180 млрд гривень. І з кожним роком ця сума тільки зростає. Ми потрапили в так звану демографічну піраміду: хоча відрахування ЄСВ в цьому році виростуть на 20-30%, грошей все одно не вистачає — одержувачів пенсій у нас занадто багато. Тому влада зробить все, щоб і далі зменшувати цей список або хоча б скорочувати суму виплат. Скажімо, без пенсій можуть залишитися трудові мігранти, які зараз не платять ЄСВ, багато підприємців та ін. Та й усередині працює українцеві накопичити страхового стажу в 35 років буде не так легко. Тобто, суттєво змінитися структура одержувачів — багато хто буде сидіти на мінімальних соціальні допомоги.

Держава зможе ще активніше відсікати зайвих одержувачів пенсій після запуску закону про верифікації. Зараз верифікації не проводяться, так як їх заблокував Конституційний суд.

Втім, очевидно це не заважає чиновника полювати на пенсіонерів. Реальним виходом і для держави, і для людей був би запуск накопичувальної пенсійної системи. Але і з цим поки теж проблеми, так як потрібно передбачити гарантії збереження коштів. Ніхто не може гарантувати, що завтра новий ПФ не лопне, або гроші майбутніх пенсіонерів просто не розкрадуть…

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий