У Нідерландах почався суд у справі про катастрофу MH17. Всі подробиці

У Нідерландах розпочалося перше судове засідання по катастрофі малазійського Boeing, який був збитий у 2014 році над Донбасом, і в результаті якої загинули 298 осіб

У понеділок, 9 березня, в Нідерландах почався судовий процес у справі про авіакатастрофу Boeing 777 Малайзійських авіаліній, що слідував рейсом MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, яка сталася на Донбасі в 2014 році.

За даними слідства, літак збили ракетою з російської установки «Бук». На лаві підсудних сьогодні повинні були б бути присутнім колишній ватажок розвідки «ДНР» Сергій Дубинський ( «Похмурий»), колишній «міністр оборони ДНР» Ігор Гиркин ( «Стрільців») і підполковник ВДВ Олег Пулатов ( «Гюрза»). Всі троє є громадянами Росії і бойовими офіцерами. Також в числі обвинувачених числиться український бойовик Леонід Харченко ( «Крот»).

Однак, жоден з обвинувачених до суду не з’явився. Повістки всім чотирьом обвинуваченим з викликом до суду було направлено за адресами, відомим судовим органам. Але невідомо, чи проживають вони там в даний час. Тому судять їх заочно. На судовому процесі буде присутній тільки адвокати росіянина Пулатова.

Прокуратура Нідерландів висуне звинувачення підозрюваним у справі MH17 за двома пунктами . Повний текст обвинувального висновку буде опублікований після того, як прокурори зачитають його в залі суду.

«Звинувачення буде висунуто чотирьом підозрюваним за наступними пунктами. Ліквідації рейсу MH17, яка привела до загибелі усіх, хто був на борту людей, караною відповідно до 168-ї статті голландського кримінального кодексу, і вбивстві 298 осіб, які перебували на борту рейсу MH17, карне відповідно з 289-ю статтею голландського кримінального кодексу «. — йдеться в повідомленні прокуратури.

Справа по Боїнгу МН17 вже складається з 30 тисяч сторінок , і по ходу судового процесу буде рости, оскільки за законодавством Нідерландів можна додавати в справу нові дані. Очікується, що слухання будуть проходити з 9 по 13 березня, з 23 по 27 березня, з 8 червня по 3 липня, з 31 серпня по 13 листопада і з 1 лютого по 26 березня 2021 року. Разом з тим, не виключено, що засідання можуть скасовуватися або переноситися.

Частина родичів загиблих під час аварії повідомили суду про намір зажадати фінансову компенсацію . На початку слухань головуючий суддя Хендрік Стейнхаюс оголосив, що до суду надійшли 84 заяви з вимогами про фінансову компенсацію.

Суддя не розкрив деталі щодо заявлених вимог про компенсацію, ці дані будуть оприлюднені пізніше. Також він додав, що заяви про компенсацію повинні бути належним чином обґрунтовані. Відомо, що під час слухань планують виступити 49 родичів загиблих.

Поки не повідомляється, громадяни яких держав заявили про свою вимогу про компенсацію, але відомо, що в Нідерланди прибули представники загиблих з різних країн, включаючи одну з найбільш далеких — Австралію.

Українська делегація на суді представлена ​​замгенпрокурора Гюндуз Мамедовим, одним з замглави СБУ, послом України в Нідерландах Всеволодом Ченцовим і замдиректора департаменту МЗС України з міжнародним правом Оксаною Золотарьової.

Нагадаємо, літак «Малазійських авіаліній» зазнав аварії 17 липня 2014 року в розпал бойових дій на Донбасі. Літак рейсу МН17 летів за маршрутом Амстердам — ​​Куала-Лумпур, загинули 298 пасажирів і членів екіпажу. За кількістю жертв входить в десятку найбільших авіакатастроф в історії.

Уламки впали в районі населених пунктів Грабово, Розсипне і Петропавлівка Донецької області. За даними міжнародного слідства, літак вразила ракета, випущена з ЗРК «Бук». Даний зенітно-ракетний комплекс на Донбас поставила Російська Федерація, оскільки українська сторона на той момент до антитерористичної операції активно залучала бойову авіацію.

Станом на 17 липня 2014 року район, над яким збили лайнер, контролювали бойовики самопроголошеної «Донецької народної республіки». У перші хвилини після катастрофи, вони оголосили про те, що збили український військовий літак. Коли стало відомо про катастрофу цивільного борту, бойовики «ДНР» і Росія оголосили, що МН17 збили українські винищувачі. Надалі всі звинувачення на адресу Києва були спростовані Спільної слідчою групою (JIT).

Бортові самописці під тиском міжнародної громадськості бойовики передали Малайзії, після чого їх розшифровкою зайнялися Нідерланди, які взяли на себе провідну роль в розслідуванні. Протягом декількох місяців тривав вивезення останків жертв і уламків літака.